Home|Journals|Articles by Year

Directory for Medical Articles
 

Original Research

Ann Med Res. 1995; 2(1): 14-16


Epilepsy profile in a neurology clinic in Malatya

Hikmet YILMAZ*, M.D., Münife MÜFTÜOĞLU**, M.D., Özcan ERTÜRK***, M.D., Cemal ÖZCAN**, M.D., Ayhan BÖLÜK**, M.D.,  Hakan EKMEKÇİ*, M.D..


Abstract

Epilepsi en sık karşılaşılan nörolojik hastalıklardan biridir. Epidemiyolojik çalışmalar, hastadan hastaya çok değişebilen klinik belirtiler, elektroensefalografık (EEG) bulgular ve prognoz hakkında bilgilenmemize yardımcı olur. Ancak ne yazık ki, Türkiye'de bu konuda yeterli çalışma yoktur.

Bu çalışmada İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi, Nöroloji Anabilim Dalı’na bilinç kaybı yakınması ile başvuran 143 hastanın ayırıcı tanıları ile epilepsi tanısı konan hastaların nöbet tipleri, elektroensefalogra/i bulguları ve izlem sonuçları retrospektif olarak gözden geçirilmiştir. /Turgut Özal Tıp Merkezi Dergisi 2(1): 14-16,1995/

Anahtar Kelimeler :Epilepsi. klinik belirtiler, elektroensefalografık bulgular, prognoz


Full-text options


Share this ArticleOnline Article Submission
• ejmanager.comeJManager.com
Review(er)s Central
About BiblioMed
License Information
Terms & Conditions
Privacy Policy
Contact Us

The articles in Bibliomed are open access articles licensed under the terms of the Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 4.0 International License (https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/) which permits unrestricted, non-commercial use, distribution and reproduction in any medium, provided the work is properly cited.